Miért fontos ez?
Mert ad hoc alapon megy a dolog. Mert a civil vélemények (sem az egyéniek, sem a szervezetiek) tulajdonképpen nem jelentek meg - vagy csak alig, gyakran véletlenül - a döntéselőkészítő és döntéshozó munkában. Párbeszéd szinte nuku. Vagy megtudta egy szervezet, hogy mire készülnek a Városházán, vagy nem. Többnyire inkább nem. Vagy bele tudott érdemben szólni a döntési folyamatba, vagy nem. Többnyire inkább nem. Vagy jóindulattal és segítőkészen fordultak hozzá az önkormányzattól, vagy nem. Többnyire inkább nem (a legfrissebb példa, amikor Hagyó szerdán kitolt velük.)
Az előzményekről: legutóbb éppen három éve, 2005.-ben hoztak tető alá egy Deklarációt (1493 számú határozat). Nem állom meg, kivonatolva idemásolom, mert olyan szép. Teljes egészében itt olvasható. Tehát akkor, tadadadamm
Budapest Főváros Közgyűlése - abban a meggyőződésében, hogy a civil szervezetek hatékonyan tudják képviselni a fővárosi polgárok csoportjainak sokszínű, sokszor egymásnak ellentmondó érdekeit - kinyilvánítja, hogy a fővárosi civil szervezetekkel való együttműködését kiszámítható és intézményes alapokra helyezi, az eddiginél szervezettebbé, rendszeresebbé teszi, szélesíti.
A civil szervezetekben megnyilvánuló lakossági aktivitás, társadalmi szolidaritás, az önkéntes munkát végző emberek tudása, tapasztalata, lokálpatrióta elkötelezettsége és felelősségérzete nélkülözhetetlen Budapest életében. A fővárosi - és kerületi - önkormányzati képviselők, tisztségviselők és testületek a helyi közhatalom megtestesítői, de nem kizárólagos letéteményesei. A választott önkormányzati testületek és döntéshozók a civil szervezetekkel való együttműködésben több információ birtokában, nagyobb társadalmi egyetértést élvezve tudják meghozni a fővárosi polgárok érdekeit szolgáló döntéseket, ellenőrizni a döntések végrehajtását, és lemérni azok hatását, lehetőséget adva a közvetlen demokrácia érvényesülésének, biztosítva az önkormányzat(ok) működésének fokozottabb társadalmi ellenőrzését. A Fővárosi Önkormányzat számít arra, hogy az együttműködés szilárd alapokra helyezésével saját önkormányzati feladatellátásának, működésének hatékonyságát is javítani tudja.
A Civil Nyilatkozat célja átfogó elvek meghatározása a tevékenységüket elsősorban Budapesten kifejtő civil szervezetek és a Fővárosi Önkormányzat közötti együttműködés formáinak, eljárásainak és technikáinak - jogszabályban nem érintett – kereteire vonatkozóan.
1. A Fővárosi Önkormányzat részvételi jogokat biztosít a civil szervezetek számára döntéseinek előkészítésében. Lehetőséget teremt a fővárosi polgárok érdekeit segítő, életminőségét javító, és mások érdekeit nem sértő civil kezdeményezések megjelenésére a főváros jogalkotási terveiben és döntéseiben. Nyitott tájékozódási lehetőséget biztosít, és tájékoztatási kötelezettséget vállal annak érdekében, hogy már a tervezetek előkészítésének szakaszában, a szabályalkotás minél koraibb fázisaiban mérlegelhető szempontként megjelenhessen a szabályozásban érintett civil vélemény. A közgyűlés és a bizottsági ülések előkészítése során intézményes lehetőséget biztosít a tárgyalt napirendekhez kötődő civil javaslatoknak a képviselőkhöz történő eljuttatására.
2. Az önkormányzati közfeladatok ellátásában szabályozott lehetőséget biztosítunk a civil közreműködésre. Az önkormányzati intézmények működésének fenntartói ellenőrzésében lehetőséget adunk a szakmai szempontból érintett civil szervezetek közreműködésére.
5. A Fővárosi Önkormányzat a Civil Szervezetek és Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága útján a városban működő civil szervezetekkel való együttműködést kialakítva törekszik egy olyan fórum létrehozására, amely a társadalmi szervezetek általános érdekeinek megjelenítését képes legitim módon szolgálni és színterét adhatja az Önkormányzat és a civil szféra közötti folyamatos párbeszédnek.
6. A jelzett célok megvalósítása érdekében a Közgyűlés létrehozta a Főpolgármesteri Hivatal keretében működő Civil Irodát, hogy lehetőséget biztosítson a véleménynyilvánításra, közvetítő szerepet töltsön be, adatbázist hozzon létre a fővárosi önkormányzattal kapcsolatba került, illetve erre jelentkező civil szervezetekről, ezzel is segítve a pályázati rendszer egyszerűsítését. A Civil Iroda gondoskodik a Közgyűlési és bizottsági ülések tárgyalt napirendi pontjaihoz kötődő civil javaslatok eljuttatásáról, valamint információs szolgáltatást biztosít a fővárosi tevékenységi körű civil szervezetek részére.
A Fővárosi Közgyűlés Civil Szervezetek és Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága folyamatosan várja a Nyilatkozat érvényesülését, megújítását célzó civil partneri észrevételeket, minden naptári év utolsó bizottsági ülésén napirendjére tűzi és megvizsgálja azokat és tapasztalatiról beszámolva az erről kialakított javaslatait a Közgyűlés elé terjeszti.
Hát így. A keret hivatalosan eddig is adott volt, csak élni kellett volna vele :)
Természetesen nem egyénenként, tessék tömörülni.
Semmit nem kell elkapkodni.
Az ülés amúgy nyílt, ha valaki nagyon ráér és nincs türelme kivárni a jegyzőkönyvet.